Vai zobārsta apmeklējums Jums izraisa stresu, bailes un nepatīkamas asociācijas?
Bieži vien no zobārsta baidās ne tikai bērni, bet arī pieaugušie. Piekritīsiet, ka zobārsta apmeklējums lielākoties ir nepatīkams pasākums. Cilvēki var gadiem neapmeklēt zobārstu, ne tikai finansiālu apsvērumu dēļ, bet arī tāpēc, ka iepriekš ir bijusi ļoti slikta pieredze. Bailes no zobārsta kabineta ir lielākas par veselo saprātu.
Zobārstniecībā pastāv vairākas iespējas, kā atsāpināt procesu un padarīt to mazāk traumatisku. Protams, zobārsts lietos anestēziju, taču tā ir adata, un no adatām cilvēki baidās. Bieži vien bailes no dūriena ir lielākas par pašu dūrienu. Iespējams izmantot arī citas procedūras, tā ir sedācija un pilnā narkoze. Abas šīs procedūras ir samērā dārgas. Pilnai narkozei ir nepieciešama anesteziologa klātbūtne un uzreiz pēc procedūras nevar doties mājās pats, jo medikamentu iedarbība uzreiz nebeidzas. Protams ir operācijas, kurās nevar savādāk, bet vai vajag pakļaut pacientu stipru medikamentu iedarbībai pie rutīnas procedūrām, tādām kā zobu higiēna vai nelielas plombes ievietošana, tikai tāpēc, ka pacients ļoti baidās no zobārsta? Noteikti ir pacientu grupas, kurām tas būs attaisnojami, bet tie nav pacienti, kas baidās.
Ko tādā gadījumā darīt? Tādos gadījumos var izmantot smieklu gāzes inhalācijas. Smieklu gāze rada sedatīvu iedarbību, remdina sāpes, turklāt tā neuzkrājas organismā. Pēc procedūras beigām un smieklu gāzes padeves apturēšanas pacientam tiek padota skābekļa inhalācija, pēc kuras pacientam pilnībā atjaunojas apziņas stāvoklis un viņš var atsākt savas ierastās ikdienas gaitas jau pēc pāris minūtēm. Salīdzinot ar padziļinātās sedācijas metodēm, kur būtu nepieciešams lai pacients kādu laiku tiktu pavadīts un vēl vairākas stundas pēc manipulācijas nedrīkstētu turpināt ikdienas ritmu.